Szkło hartowane – do czego można je wykorzystać

22 sierpnia 2018 autor wpisu: admin

Szkło hartowane – do czego można je wykorzystać

Szkło hartowane

Szkło hartowane jako budulec znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Mało kto jednak wie, że ten kruchy materiał poddany odpowiedniej obróbce staje się silny na obciążenia i niezwykle trwały. Szkło hartowane stosowane jest dziś coraz częściej, podążając za najnowocześniejszymi aranżacjami wnętrz. Można je znaleźć zarówno w kuchni, łazience jak i pokoju. O dziwo można odnaleźć je także na zewnątrz budynku.

Szkło hartowane we wnętrzu

Grube, poddane obróbce termicznej szkło jest nie tylko wytrzymałe, ale także bardzo estetyczne. Szklane balustrady oraz poręcze wokół schodów czy na półpiętrach, sprawiają wrażenie, że przestrzeń wewnątrz domu jest otwarta. Tak powiększone optycznie wnętrze jest pełne lekkości i eleganckiej nowoczesności. Przezroczysta tafla szkła wzmocniona odpowiednimi stalowymi elementami, silnie przylega do podłoża. Rotule oraz okucia podkreślają estetykę balustrady i podkreślają jej modernistyczny charakter.

W łazience czy w salonie?

Nowoczesna łazienka bez szklanej kabiny byłaby nie pełna. Dopasowujące się do otoczenia przezroczyste szkło sprawia wrażenie, że przestrzeń ma w sobie więcej powietrza. Niezależnie od zestawionego ze szkłem materiału, zarówno drewno, kamień czy ceramika, stworzą harmonijną całość. Szklany stolik kawowy, umieszczony na chromowanym stelażu, zachowa swój neutralny wyraz, bez względu na wybraną aranżację. Nie musi być to jednak wyszukany element. Może to być nawet zwykła witryna w ścianie, za którą będziemy mogli postawić cenne dla nasz rzeczy.

Na zewnątrz

Balustrady balkonowe wykonane z hartowanego szkła lub okalające z tarasy na dachach domów, to bardzo nowatorski pomysł. Jednak biorąc pod uwagę wytrzymałość szkła hartowanego na czynniki zewnętrzne, wysokie temperatury i wzmocnienie szkła folią PVB, jest to znacznie rozsądniejszy pomysł niż tradycyjne balustrady wykonane z drewnianych szczebli lub ciężkiej metaloplastyki. W razie stłuczenia szkło rozpadnie się na siateczkę małych kawałków o tępych krawędziach, a folia PVB zabezpieczy taflę przed wypadnięciem. Szklane balustrady są więc nie tylko bezpieczne, ale także pozwalają na oglądanie przestrzeni dookoła domu, dzięki swojej nieograniczającej widoczności, przezroczystej strukturze.