Poręcze jako jeden z elementów balustrady

9 października 2018 autor wpisu: admin

Poręcze jako jeden z elementów balustrady

Poręcze czy ich brak

Czasami można zauważyć, że przy balustradzie nie ma poręczy. Rzadko zdarza się taki wybór, ale jest i taki trend w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Jest on zgodny z duchem minimalizmu. Widuje się takie rozwiązania, kiedy są to szklane balustrady przy tarasach oraz schodach w domach jednorodzinnych. Poręcze jednak są potrzebne, a szkło znakomicie wygląda z innymi materiałami, zwłaszcza z metalem. Może więc przy balustradzie ze szkła hartowanego znaleźć się poręcz z metalu.

Istotne elementy balustrad

Za takim „dodatkiem” jak poręcze przemawiają: wygoda, komfort, bezpieczeństwo. Jest to zakończenie górnej części balustrad. Poręcze to coś, na czym można oprzeć dłonie, czyli i ciężar swojego ciała. Przydaje się, kiedy trzeba się wychylić np. z balkonu, aby zobaczyć coś na dole. Wygodnie jest też oprzeć dłonie i spoglądać w dal. Element ten sprawia, że balustrady są bardziej funkcjonalne. Przy schodach warto móc się, o co podtrzymać. Bez poręczy pozostaje jedynie ściana albo górna krawędź szkła. Nie zapewnia to takiego oparcia jak balustrada. Zresztą o szkło najlepiej się nie opierać, żeby go nie brudzić i nie musieć czyścić. Z metalową poręczą tego problemu nie ma. Czyści się ją szybko i łatwo.

Estetyka i nowoczesność

Pod względem estetycznym dzięki poręczy balustrada tylko zyska. Stanie się bardziej elegancka. Metal i szkło hartowane to bardzo dobrze prezentujące się połączenie. Elementy metalowe i tak się zawsze przy szklanej balustradzie znajdą. Z metalu wykonane są uchwyty do szkła, które są niezbędne. Większa ilość tego materiału nie zniweczy wrażenia minimalizmu, jeśli ono jest ważne. Balustrada czy i niższe poziome elementy metalowe urozmaicą wygląd konstrukcji. Stal jest chłodna i jeśli ma prostą formę, to i nowoczesny charakter. To oznacza, że takie dodatkowe elementy balustrad są tak samo zgodne z minimalizmem, jak i szkło. Ważne jest tylko pamiętanie o prostocie.