Elementy balustrad ze szkła i stali

12 września 2018 autor wpisu: admin

Elementy balustrad ze szkła i stali

Elementy balustrad ze stali i szkła

Balustrady ze stali i ze szklanym wypełnieniem są piękne i eleganckie. Są też lekkie pod względem wizualnym i mają nowoczesny charakter. Chętnie obecnie się je wybiera zarówno przy schodach, jak i balkonach oraz tarasach. Metalowe słupki, czasem też poziome pręty z metalu, to podstawowe elementy balustrad. Jest to stal nierdzewna, bo konstrukcja ma być trwała. Jeśli to balustrada balkonowa, to będzie narażona na trudne warunki atmosferyczne.

Szkło hartowane w balustradach

Poza szkieletem konstrukcji czy samymi słupkami drugim ważnym elementem jest szkło. To ono tworzy wypełnienie balustrad. By zapewnić im bezpieczeństwo, wybiera się do nich jedynie szkło hartowane , czyli o większej odporności na uszkodzenie. Trudno jest je zbić, a gdyby nawet tak się stało, to rozsypie się na części, którymi nie da się skaleczyć. Hartowanie szkła zapewnia mu taką solidność i wytrzymałość, że stosowane jest coraz powszechniej na zewnątrz i wewnątrz budynków. Elementem pomocniczym konstrukcji są uchwyty do szkła , dzięki nim mocuje się szklane tafle do słupków. To drugorzędny, ale niezbędny element balustrad.

Uchwyty do szkła

Uchwyty umożliwiają wykonanie takiej konstrukcji, a zarazem zapewniają bezpieczeństwo jej użytkowania. Są różne ich rodzaje i mają różną wielkość. Najlepiej wybór ich oraz montaż całej balustrady powierzyć profesjonalistom. Solidne wykonanie jest równie ważne, jak wybór odpowiednich elementów. Szklane balustrady mogą mieć postać jedynie płyt ze szkła opartych o metalową konstrukcję. Z reguły jednak pojawia się w nich także i poręcz. Pozwala ona się oprzeć o balustradę. W tego rodzaju konstrukcjach poręcze najczęściej także wykonane są ze stali. I też jest to stal nierdzewna.
Najważniejsze elementy balustrad szklanych to metalowe słupki, szkło i rotule. Zwykle także pojawia się poręcz, a często i poziome pręty. Uchwyty potrzebne są zawsze. Trzeba tylko wybrać odpowiednie dla projektu.